MINI PIGER (2007-2009)

SÆSONSTART UGE 33
Tilmelding
DENNE SIDE ER OPDATERET FOR SÆSON 2019/2020 🙂


Holdbeskrivelse

Mini-pigerne er et konkurrencehold for de 10-13 årige, som virkelig elsker, at springe og prøve kræfter af med nogle nye og udfordrende spring. Udover spring, skal pigerne også lære en rytmisk serie, hvor der vil være fokus på flotte og svære momenter, samt smidighed og styrke.

Udover at pigerne skal brænde for TeamGym, vil man også indgå i et socialt og godt kammeratskab.
Pigerne vil I starten af sæsonen blive præsenteret for grundteknikker på både bane og i trampet, hvor vi derefter vil bygge videre på springene. På den måde arbejder vi målrettet med, at højne gymnastens færdigheder, så pigerne når at lære så meget som muligt. Der vil være fokus på spring som: Araberspring/rondat flik-flak baglæns salto/strakt salto, baglæns salto med skruer, forlæns salto med og uden skruer, kraft-salto, dobbelt salto, tsukahara og meget mere.

Vi forventer at der arbejdes med en høj træningsmoral når gymnasten er i hallen, og der er mødepligt til samtlige træninger. Desuden vil der være hjemmetræning i form af styrketræning, smidighedstræning samt udvalgte momenter til den rytmiske serie, som skal udføres og beherskes med overbevisning.

Der vil være en udtagelse på max. 50 gymnaster den første måned af sæsonstart.
Hvor pigerne bliver delt ud på hold A og B.

* A holdet vil være det der tidligere har heddet 1 og 2 holdet.
* B holdet vil være det der tidligere har heddet 3 og 4 holdet.

Der vil på A og B være 2 hold (ialt 4 hold) som stille til konkurrence.
Der vil udtages ca 24 gymnaster til A og B (mellem 48 til 50).

Pigerne vurderes ud fra:

* Springniveau
* Rytmisk niveau (momentfærdigheder, musikforståelse og bevægelsesmønster)
* Alder og modenhed
* Fysik grundniveau (løb, styrke og smidighed)
* Træningsindsats i hallen
* Hjemmetræningsindsats

De 4 minipige hold deltager i 4-5 konkurrencer i løbet af sæsonen.

SM (Regionsmesterskaberne) og FM1 + FM2 (Forbundsmesterskaberne) og udvalgte piger deltager i DM individuel (GymBattle)

Gymnaster der er udtaget på et TeamGym hold, er IKKE nødvendigvis udtaget til at deltage i den enkelte konkurrence, men vil være tilknyttet som reserve til det enkelte hold under en konkurrence.
Det er udelukkende instruktørerne der udtager den antal gymnaster, der vurderes at være klar til hver enkelt konkurrence.

Ud over alle træningerne, vil der være sociale arrangementer som camps, fællestræninger med de andre gymnaster fra Roskilde TeamGym, ture mm.
Alle gymnaster som er udtaget på holdene deltager i diverse opvisninger i løbet af sæsonen.

Vi glæder os til en super fed, sjov og spændende sæson 🙂

 

HOLDSPONSORER

Træningstider

Mini Piger A

Mandag kl. 17.30 – 20.00 Spring (Idrættens Hus)
Fredag kl. 16.30 – 19.00 Spring (Idrættens Hus)
Søndag kl. 17.00 – 19.30 Rytme (Idrættens Hus)

Mini Piger B

Mandag kl. 16.45 – 19.15 Spring (Idrættens Hus)
Fredag kl. 16.30 – 19.00 Spring (Idrættens Hus)
Søndag kl. 17.00 – 19.30 Rytme(Idrættens Hus)


Træningssteder

Idrættens Hus Roskilde, Kildegården 1, 4000 Roskilde

 

Kontingent

4500 kr per sæson.

Kontingentet stiger med 10% pr. 1. oktober, hvis ikke man er indmeldt inden da.


Tilmelding og betaling skal ske inden den 1. oktober

I kontingentet indgår deltagerbetaling for deltagelse i de regionale og nationale konkurrence samt de lokale opvisninger.


Øvrige udgifter

Der må desuden forventes ekstra udgifter i forbindelse med køb af konkurrence dragt (800-1000 kroner), tilkøb af konkurrence licens (225 kroner) samt udgifter til transport, kost og logi i forbindelse med en eller flere konkurrencer/arrangementer.

Trænere

Vickie Graversen

Vickie Graversen

 

Chefrytmetræner og Springtræner

+45 25 39 63 65

vickie.koch@hotmail.com

Hans Kristiansen

Hans Kristiansen

 

Chefspringtræner

 

Simon Smedegaard

Simon Smedegaard

 

Springtræner

 

Patrick Popp

Patrick Popp

 

Springttræner

 

Victoria Rohde

Victoria Rohde

 

Rytmetræner

Annabel Laine

Annabel Laine

 

Rytmetræner

Alexandra Caspersen

Alexandra Caspersen

 

Rytmetræner

Thomas Fredsted

Thomas Fredsted

 

Springtræner

 

Charleen Brygmann

Charleen Brygmann

 

Rytme og Spring hjælpetræner

Felia Bjørneboe

Felia Bjørneboe

 

Spring hjælpetræner

 

 

 

Holdleder